Use these Aldi Sales to feed your family on just $64 a week! Plus check out Aldi Special Buys to save even more!
After accomplishing a great 64 dollar grocery budget experience at Target, I thought a trip to Aldi with our weekly grocery budget would be easy. Well, I was wrong.
This was the 4th time that I tried doing this challenge at Aldi, and it took a while to figure out why it didn’t work and how to work this for our special diet and budget. Here are a few things I realized I had to do when using our $64 grocery budget at Aldi, for our family of 5.
Dedicate Half The Budget To Perishables
Our Aldi is inconveniently located in front of a Walmart, across the street from a ShopRite and down the street from a Target that sells groceries.
Since they can’t really provide loss leaders, the other stores tend to have better deals on meats, fruits and vegetables. If I was to only shop at Aldi, I had to allow myself to use half of our grocery budget towards those items.
Would I always end up using that much? Of course not. But, I needed to have that cushion.
This time around, I stayed with chicken leg quarters since they were cheaper than drumsticks, thighs, and boneless, skinless breasts. I also grabbed a package of ground turkey.
I stuck with simple vegetables and fruits I could stretch into different meals: celery, carrots, 10 pounds of potatoes, onions, peppers, garlic and bagged salad.
Figure Out What YOUR Staples Are
The best part about Aldi is that you can depend on them to provide you a great price on staple items to help you stretch your grocery budget.
Whether I shop there exclusively one week, or just stop in to replenish our staple items, I know I’ll get a good price offered to me.
At our Aldi, I always grab a tub of rolled oats, cartons of eggs, soy milk, and 100% whole wheat bread. I have yet to see other stores offer these items at a lower price than Aldi, so I stock up on them.
Your staple items might be different than mine, but figure out what they are as soon as you can. Then, you’ll know that if you are dealing with a very tight budget one week, you can at least count on Aldi to have your staples at a price you can afford.
{Related: How to Stretch Roast Chicken Dinner Into 7 Meals}
Watch Out For The “ALDI Sales”
This is when I give Aldi a bit of a side eye. When I see something is on “special” I can’t help but think of how that is counter-intuitive to what Aldi is all about.
They are the store that doesn’t handle frills, deals, and all things in between. Look at the example above. The orange juice that in the special plastic bottle is 1.86 quarts but costs more than the orange juice in the carton with 2 quarts.
The difference? The plastic bottle was displayed as a special, is NOT from concentrate, and was displayed where shoppers 5’5″ and up would see it. If a juice being from concentrate doesn’t bother you, then why pay the extra money?
Be very careful with the ALDI sales items that you pick. Look at the weight, amounts and even the ingredients. Make sure you are getting the best item for your family, even if there are multiple kinds to choose from in the store.
Pay Attention To Ethnic Items
I’ve talked to quite a few frugal bloggers that shop at Aldi, and they all say that their stores have amazing selection when it comes to ethnic food items.
Now, the ethnicity can change depending on where you are from, but my Aldi has a great selection of Tex-Mex and hispanic items at amazing prices.
I always pick up a 2 pound bag, or two, of dried pinto beans. They have never gone over 1.89 at my store, and I just love paying well under a dollar for a pound of dried beans.
The same goes for canned tomatoes, tortillas and masa haring (corn flour). I’ve learned to incorporate these items into all kinds of meals, not just hispanic ones, because of their insane prices.
Venture Into The Organic
What I’m currently loving about Aldi is that they are offering more organic and gluten free items! My goal over the past year was to introduce more organic items into our home, without having to increase our grocery budget.
It’s been an interesting battle, but I’ve paid more attention to the organic items offered at Aldi. If I can get organic produce without increasing my budget too much, I do it.
Organic agave syrup has become a staple for our home, as well as organic soy milk. The soy milk is my favorite find, since it is actually cheaper than regular name brand soy milk, on sale, at the other stores.
You Will Pay More For Processed Foods
This is a given, especially when talking about Aldi, but anything processed, frozen, or already prepared will cost you more. Lots of my friends love to purchase some of the frozen items at Aldi, and I’ve even found a few of my favorites.
But, anything that is a box mix, frozen dinner, condiments, or even a dip that’s already made will bring your bill up. If you must use frozen items, always allot them in your budget at a reasonable price. If you see that price has gone up, try to either make that processed item yourself, or cut down on other parts of the grocery list in order to pay for them.
As you’ll see in my next post, I got a processed item that I really could have left on the shelf.
What was my total for this shopping trip? $66.26. 2 dollars and 26 cents over budget.
Want to see what meals I created with all of these items, and the real reason why I went 2 dollars over budget? Click here: 64 Dollar Grocery Budget – Aldi Breakdown.
Hola! I’ve been following your website for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from
New Caney Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic job!
Thanks so much!
Small world I used to live in New Caney Tx many yrs ago. Currently in Vietnam! Take care Ya’ll
MY FAVORITE STORE!
Hi, I like this and the second half of the post!
I was wondering though, how many people does this feed?
I remember when I was 19 and living with just me my fiance brother and sister inlaw… we would spend 93$ a week on groceries! (We were in the City of Chicago.) Now A can bring it to about that for a family of 5 a week. Isn’t it funny how we shop smarter once we have kids? lol
Great post!
~Alejandra
Hi Alejandra! This is for a family of now 5 🙂 . We have a baby boy that is starting solids, so I have to factor in food for him so I can make homemade baby food.
Love, love, LOVE Aldi! That is our primary grocery store each week and I purchase a handful of things at Meijer weekly as well. I totally agree on avoiding the more processed food choices for the most part. They can definitely add up!
I’ve recently had my hours at work cut in half and have been very focused on keeping the grocery budget low – even more so than I usually am! Aldi is a life saver! I will say that I supplement our weekly shops with bi-annual trips to a local butcher with great prices for buying in bulk – $100 of meat lasts us 6 months (feeding 2 adults and 1 seven year old). I will occasionally buy meat items at Aldi (their marinated turkey breasts are AWESOME!) or at Meijer if on markdown, but that is it.
By using this and other methods – don’t want to write a book in your comments 🙂 – right now I am averaging $35 a week in groceries. I am learning to DIY a lot more – have recently made yogurt at home, bought my first bag of Aldi Pinto beans and made refried beans, have made DIY Cream of Something soup for the freezer and am going to try DIY Tortillas this weekend. All made using Aldi ingredients! Making and then freezing these things is the way to go for me!
You are killing it, Jaime! So proud of you!
I am so gratetful that Aldi is in the New York City area now. I’ve been shopping there for many years in Buffalo, NY (i reside in both cities). Aldi has come to NYC in recent years, thank God!! It’s so much cheaper and they have so much to offer. FYI….try the indian foods. Really good right out of the package. You will definitely save and don’t forget to bring your reusable shopping bags, so that you don’t have to purchase them at the store.
Oh, I have been an ALDI mega fan for years now! I recently did a FB Live video where I took my viewers shopping with me, on my weekly trip :D. You’ll have to check out our FB page, Tracey. You’ll love it!
I go to aldi every week to get my stuff for work lunches, its only yogurt, cheeses sticks an a fruit cup, but its way cheaper than even Walmart, besides, I’m to used to the taste of their things. An my sweet cream coffee creamer I get there, love it, plus canned vegies an fresh vegies, being older in the summer we get local fruit an vegetable vouchers, only 20 dollars, but its a great help in supplementing fresh local vegetables an fruits. Love aldi’s
How many people do the meals and grocery list count for! A family of 2? 4? 6?
Hi Tania! This is for our family of 5.